V dnešním článku se detailně podíváme na interiér Mariëlle z Nizozemska, která, jak sama říká, ve své domácnosti kombinuje Skandinávský styl se stylem Japandi. A čím konkrétně se styl Japandi vyznačuje? Jedná se o spojení skandinávského a japonského stylu, jenž klade důraz na čistotu a vzdušnost. Kombinací těchto dvou kultur, inspirujících se navzájem přes 200 let, vznikl unikátní styl obsahující kvality obou stylů zároveň. Pojďme se podívat blíže, jak Mariëlle tyto prvky dokonale zkombinovala.

Výrazným prvkem interiéru je stěna z dřevěných horizontálních latěk. Jedná se o nalepená dřevěná prkna po celé ploše stěny, od spodní části až nahoru. Mezi prkny se objevují stejně široké mezery, dodávající dřevěné instalaci vzdušnost a lehkost. Laťky jsou vyrobeny z masivního kvalitního dřeva pro zajištění dlouhodobé výdrže. V interiéru se tento dřevěný prvek opakuje hned na několika místech – a není divu, vypadá skvěle!

Minimalistický prostor doplňují netradičně velké a ikonické dekorativní prvky. Prostor díky tomu působí osobitě a nadčasově. Dekorace jsou zároveň plně funkční a připravené k okamžitému použití. Nejedná se tedy jen o dekorace, na kterých jen drží prach. Mezi dekorace interiéru můžeme zařadit také na první pohled čistě funkční prvky jako například lustr nebo stojací lampy. Volbou luxusních předmětů splňují dvě věci najednou, a tedy i funkčnost v prostoru. V bytě najdete například extravagantní svícny, vázy nebo knihy o designu a umění.

Nepříliš známý styl Japandi

Ačkoliv slovo Japandi zatím není tolik známé, jeho význam a styl se objevuje v dekorování interiéru již přes 200 let. Styl vznikl obchodní vazbou mezi Dánskem a Japonskem, kdy se obě země začaly přirozeně navzájem inspirovat. Základní pilíř stylu Japandi tvoří důraz na přírodu a její kvality. Obohaťte svou domácnost o prvky dřeva a přírodních tónů zajišťující měkkost a příjemnou atmosféru domova.

Šedá betonová stěrka vytváří v obývacím pokoji útulnou atmosféru pro čas strávený v teple domova s těmi nejbližšími. Ozvláštňuje prostor čistě bílých zdí, jenž rozbíjí svým tmavým odstínem a netradiční strukturou. Jemně matný a ledabylý vzhled jen tak někdo nepřehlédne.

Propojení celého bytu černým kovovým nábytkem není nahodilé. Industriální minimalistické vybavení dekoruje prostor a jemně a elegantně podporuje atmosféru celého bytu. Elegantní kovové opakující se prvky propůjčují celému prostoru ucelenost a vzdušnost. Nábytek není těžký, naopak je velmi odlehčený a skládá se z otevřených kovových rámů. Díky nim není prostor utopený a působí otevřeně a moderně. Kovový nábytek můžeme v interiéru najít v podobě konferenčního stolku nebo konzolových stolků napříč místnostmi. Fungují jako odkládací plochy a také jako dekorace.

V interiéru se vyskytuje akcentová písková barva evokující harmonii a klid. Vytváří kontrast mezi industriálními černobílými prvky, mezi které vnáší teplo a další přírodní tón. Na první pohled zmírňuje kontrastní strohý interiér.

Samet je rozhodně jedním z luxusních materiálů. Svou přirozenou hebkou texturou zpříjemňuje zážitek z posezení a podporuje jedinečnost všedních okamžiků. Sametový materiál se v bytě opakuje, a to pro ucelení a udržení elegance.

Vytvořit minimalistický a přesto designový dekor si žádá estetické cítění a přesné oko. Avšak nešlápnete vedle, pokud budete klást důraz na použití kvalitních materiálů. Jak můžete vidět, Mariëlle použila v bytě masivní dřevo, kov nebo například beton. Svícny a vázy jsou zase keramické nebo porcelánové. Pamatujte na pravidlo – méně je více.

Celý byt je protkaný uměním a vizuální estetikou. Snad v každé místnosti visí na zdi hned několik obrazů, dotvářející perfektní dekor interiéru, navržený do posledního detailu. 

Jak jsme zmínili o pár odstavců výše, styl Japandi se vyznačuje pevnou vazbou s přírodou, vzdušností a harmonií. Zkrátka a dobře, prostor by neměl být přehlcený, ale naopak bychom měli cítit pocit klidu a inspirace. Mezi oblíbené principy patří vnášení přírodních prvků do interiéru, ale také mazání hranic mezi interiérem a exteriérem. Jednoduše život v naprostém souladu a svobodě. To můžeme pozorovat u Mariëlle, jež toto pravidlo použila při zařizování venkovní terasy. Všimněte si opakujících se kovových prvků s příjemnými béžovými tóny, ratanovým nábytkem a zelení. Vybavení je navíc voděodolné. Tomu se říká dokonalá symbióza.