Když se řekne kolagen, mnoho lidí si vybaví seniory, kteří ho užívají na bolavé klouby, nebo sportovce, kteří ho suplementují z důvodu bolavých končetin. V posledních letech se v mnoha formách zpracování dostal na trh. Díky tomu o něm mají lidé větší povědomí a začínají ho více užívat. V tomto článku si kolagen představíme, stejně tak, jako jeho přirozené zdroje, účinky a typy.

Co je kolagen

Jedná se o nerozpustnou bílkovinu, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle a tvoří pojivo pro tkáně. Je to nejrozšířenější bílkovina v těle. Toto pojivo můžeme nalézt v kůži nebo i v zubech a kostech. Kolagen je pro naše tělo nezastupitelný. Napomáhá hojit a posilovat tkáně, u kterých došlo k nějakému poškození. Pro obnovu je tedy základní a pokud dojde k jeho nedostatku (jeho množství se postupně snižuje i vlivem věku), může se tkáň oslabit, čímž dochází k rychlejšímu stárnutí.

Kolagen a jeho druhy

Téma kolagen, a především jeho druhy, by vydalo na několik hodin. Typů je aktuálně ke třiceti, ale nejznámější jsou tři, označují se římskými číslicemi a každý z nich se zaměřuje na určitou část těla.

kolagen I. typu

Jde o nejrozšířenější typ, který najdeme v kůži, šlachách, očích, kostech a zubech. Nejznámější je z důvodu zlepšování pružnosti a hydratace. Napomáhá minimalizaci vrásek, posílení nehtů a větší hustotě vlasů.

kolagen II. typu

Chrupavka je místo, ve které se tvoří tento typ kolagenu. Můžeme ho najít také v očích, ale nejtypičtější je právě pro oblast kloubů. Jeho nedostatek pocítíme právě kvůli jejich bolesti.

kolagen III. typu

Místem, kde nalezneme tento typ, jsou svaly, cévy, děloha a střeva. Jeho využití se nejčastěji kombinuje s I. typem pro lepší pružnost a hydrataci.


Tip! Přečtěte si také naše srovnání a recenze kolagenů na pleť.

Kolagen a jeho síla

Umístění jednotlivých typů kolagenu již bylo okrajově zmíněno, ale pojďme si představit, co vše kolagen umí.

  • Dokáže zmírnit bolest kloubů, ať už v klidu, nebo v pohybu a také napomáhá pevnosti a zdraví kostí.
  • Je ve velké míře využíván pří léčbě osteoporózy, kdy se skrze kolagen snižuje možnost zlomenin a v případě že se tak stane, dochází k rychlejšímu hojení.
  • Má pozitivní vliv na pevnost a pružnost kůže, a to díky jejímu hydratování. Již po dvou měsících můžeme pozorovat její zlepšení, především v místě vrásek.
  • Napomáhá odolnosti a pevnosti vlasů.
  • Zmíněný třetí typ dokáže, díky obnově tkání ve střevě, zlepšit trávení a fungování jater.
  • Doplňování kolagenu může, při zařazení pohybu, cvičení, nebo nějaké pohybové aktivity, zrychlit metabolismus.
  • Zmíněné zlepšení elasticity pokožky, podpory svalové hmoty a kloubů může mít za následek, že díky zrychlení metabolismu dojde i k úbytku hmotnosti.

Jaké jsou jeho zdroje

Kolagen si naše tělo dokáže tvořit samo, máme-li ve stravě dostatek aminokyselin. Věk, stejně tak jako u většiny věcí, hraje velkou roli i zde. S narůstajícím věkem je potřeba kolagenu více, než je naše tělo schopno vyrobit a nastupuje proces stárnutí. Můžeme to podpořit produkcí kolagenu, kdy největšími zdroji je hovězí maso a ryby, nebo vepřová a kuřecí kůže. Ideálním zdrojem je proto vývar z masa, ale pro správnou funkci kolagenu a jeho vstřebání je klíčový dostatek vitamínu C, který nalezneme například v citrusech, paprice, nebo brokolici.

Zdroje kolagenu jsou ty čistě živočišné a nelze ho do těla přijmout skrze rostlinou stravu. Vegetariáni a vegani by se tedy měli mít na pozoru. Stimulovat výrobu v těle ale lze například olivami, semínky, avokádem, sójou nebo třeba zelím.

Kde doplnit kolagen

Tělo si kolagen vyrobí samo, ale jeho množství je v průběhu let nedostatečné. Strava aktuální populace, i přes veškerou snahu, není tak bohatá na živiny a nedochází k tak velké míře konzumace potravin obsahujících kolagen. Proto přichází na řadu jeho přijímaní v podobě kolagenových doplňků.

S pojmem kolagen také často narazíte také na slovo hydrolyzovaný. To znamená, že kolagen, který přijmete, je již rozložen. Díky tomu dochází k rychlejšímu a lepšímu vstřebaní do těla, ale i trávení.

Jak už bylo výše zmíněno, největším zdrojem je rybí a hovězí maso. Doplňky stravy seženeme i v této variantě:

  1. Hovězí kolagen pochází z hovězí kůže a je typem I a III, působí proto na klouby a střeva.
  2. Rybí kolagen vzniká z rybích šupin a kůže a obsahuje typ kolagenu I. Je tak vhodný na hydrataci pokožky a snížení prohlubování vrásek.

Různé formy kolagenu

Kolagen je často zpracován v podobě prášku, který lze přimíchat skoro do čehokoliv do vody, kaše, smoothie nebo i do omáček. Další variantou zpracování je v podobě kapslí či ampulek, kde je dávkování předem dané a uživatel tak nemusí myslet na odměřování.