Pro mnoho žen je období těhotenství a následně prvních měsíců s miminkem to nejkrásnější v životě. Ne nadarmo se říká, že žena doslova rozkvete. Dojde ke zlepšení pleti, vlasy rostou raketovou rychlostí a jejich lesk oslňuje okolí. U většiny novopečených maminek se ale také po čase projeví nepříjemná poporodní starost v podobě padaní vlasů. Co je příčinou?

Hlavním viníkem jsou hormony

Padání vlasů je nepříjemný estetický jev, který trvá několik měsíců (většinou 3-6 měsíců). Příčinou jsou hormony, přesněji hormon estrogen, který je v těhotenství produkován mnohem více. Je to růstový hormon, kdy vlas neustále roste a nemá šanci se dostat do klidové fáze. V kombinaci s velkým výdejem živin, ať už v těhotenství, během porodu, nebo následně kojením, žena přichází o mnoho živin a vitamínů potřebných pro tělo. Po porodu naopak tvorba hormonu klesne, tělo je unavené, vyčerpané a vlas se dostává do klidové fáze. Vlasy pak začnou, v návaznosti na dlouhý růst bez odpočinku, kolem třetího měsíce padat.

Genetika a nedostatek spánku

Dalším viníkem je také stres a únava. Poporodní období je často spojené s nedostatkem spánku a emocionálním stresem. I tento faktor dokáže negativně ovlivnit celkové zdraví vlasů i jejich vypadávání. Možná se budete divit, ale dokonce i genetické faktory hrají roli v tom, jak tělo reaguje na hormonální změny po porodu.

Co pomůže na vypadávání vlasů?

S tímto stavem, a fungováním hormonu estrogenu, není možné skoro nic dělat. Jak již bylo zmíněno, trpí tím až 90 % žen. Tělo ale můžete podpořit několika způsoby.

  • Dopřejte si vyváženou stravu plnou vitamínů a minerálů. Maminky často pod náporem nové role zapomínají samy na sebe, ale výživa jich samotných je stejně důležitá jako péče o miminko. Ve stravě většiny lidí často chybí dostatečné množství bílkovin, a ženy po porodu nejsou výjimkou.
  • Pitný režim je důležitý za všech okolností. A během kojení a po porodu to platí dvojnásob. Příjem vody je přece klíčový pro celkovou podporu zdraví, a to včetně zdravých vlasů.
  • Těhotenstvím, porodem a hlavně kojením pak žena ze svého těla vydává velké množství látek, které je třeba doplnit. Mezi ty nejčastější patří železo, vitamín D, jód a další.
  • Opatrná péče o vlasy je na místě. Vyhněte se na čas tepelné úpravě vlasů, barvení a také nekvalitním produktům. Naopak se nebojte stříhání. Kratší účes zdůrazní podpoří zdraví a zdůrazní vzhled a navíc sníží dojem padání.
  • Jestli to jen trochu jde, najděte si čas na odpočinek. Techniky, jako je jóga, meditace, procházka či jiné vámi oblíbené aktivity pomohou snížit stres. Pokud se ale problém s vypadáváním vlasů prodlužuje a prohlubuje, nebojte se vyhledat odbornou pomoc dermatologa.

Doplňte tělu, co si žádá

Stav těla po porodu nejlépe ukážou komplexní odběry krve, na které vás může poslat váš lékař. Výsledky odhalí, které mikroživiny vašemu tělu chybí a lze je tak snáze doplnit. Pokud nechce jít touto cestou, můžete zvolit cestu doplňků stravy a dodávat tělu komplexní spektrum toho, co nejčastěji maminkám chybí. Jak již bylo zmíněno výše, nedostatek některých látek v těle má často také vliv na padaní vlasů.

Tip! Přečtěte si naši recenzi produktu na vlasy Vitallio Hairboost.

U doplňků je velmi důležité vybírat takové, aby byly vhodné pro kojící ženy. Hitem posledních let je kolagen, který naše tělo v dospělosti nedokáže již vyrobit, nebo ne v dostatečném množství. Kolagen je klíčový pro správný růst vlasů i nehtů a je prostředkem k pevnější pokožce.

Tip! Přečtěte si také recenzi kolagenového doplňku stravy Collalloc.

Padání vlasů je nepříjemná část v období krátce po porodu. Vypadnutý vlas ale také dělá místo novému, silnějšímu a zdravějšímu. Nezapomeňte že, ať s hřívou, tak s řidší objemem vlasů jste pro své dítě ta nejkrásnější máma, kterou nikdo a nic nenahradí.