Hmyzí domečky jsou zdobnou, a především praktickou součástí řady zahrad a přírodních lesoparků. Přilákají k vám berušky, motýly a další hmyz, který se postará o opylování. Ekologicky se navíc zbavíte i několika škůdců. 

Hmyzí hotel vytváří jakousi skrýš v podobě domečku během léta i při přezimování. Nejčastější hosté hmyzích domečků jsou včely samotářky, zlatoočka i slunéčka sedmitečná. V nejnižších patrech se ubytují například škvoři, v nejvyšších včely samotářky. Tento drobný, neagresivní a užitečný hmyz pomáhá při redukci škůdců, opylování rostlin a zvyšuje tak úrodu. Například Slunéčko efektivně likviduje mšice nejen na muškátech.

Instalací hmyzího hotelu do zahrady přispějete k ochraně přírody a zasadíte se o rovnováhu a pestrost živočichů ve vašem okolí. Hmyzí domečky mají mnoho podob. K jejich výrobě se dají použít přírodní materiály, nebo si můžete zakoupit již hotový. Jejich rozměr se odvíjí od velikosti zahrady nebo jaké druhy živočichů si přejete přilákat. Pokud máte malou zahradu, postačí vám domeček ve velikosti ptačího krmítka. Do velké přízemní budky na samotě se může zabydlet ježek, ještěrka i netopýr.

Jak skrýš pro užitečný hmyz vybudovat?

Domeček vyrobíte z přírodních materiálů, které najdete v přírodě. Základ hmyzího hotelu bude tvořit dřevěná konstrukce. V rámci výplně můžete využít rákosová stébla, suchou trávu, slámu, mech, nalámané klacíky, bambusové tyče, větve s měkkou dužninou (například bezové), stonky slunečnic či divizny, staré děrované cihly, dřevěná polínka s navrtanými dírami, dřevěné odřezky, šišky, květináče či polena s vyvrtanými otvory o průměru cca 3-10 mm. Do dřevěné konstrukce hmyzího obydlí vložte postupně výplně z přírodního materiálu, který vytvoří skulinky a chodbičky, tedy ideální pro úkryt, pobyt a další život hmyzu.

Abyste přilákanému hmyzu zajistili v budce bezpečí, zakryjte zadní část pletivem. Nové nájemníky pak očekávejte ještě tentýž den, co hotýlek postavíte.