Kdo by se těšil na mrazivé dny. Sněhové závěje a náledí nemá mnoho z nás v lásce. Zima je takovým mrtvým časem, kdy všechno odpočívá a připravuje se na své znovuzrození. Přesto jsou chvíle, kdy si toto období můžete vyloženě vychutnat. To třeba, když se s teplým čajem zachumláte do huňaté deky a oddáváte se relaxaci.

My vám dnes představíme deku, která rozhodně není jen tak ledajaká, a to jak co se týká designu, tak i užitných vlastností. Obří pletená deka se totiž nepyšní rozměry co do výšky a šířky, ale svou strukturou, kterou tvoří velká pletená oka.

Tento skvost se zrodil pod rukama Američanky Laury Birek, která jej poprvé vyrobila ze surové vlny. Nejdříve si z příze vytvořila klubíčka velikosti gymnastického míče, a protože na tak silnou přízi tradiční jehlice v žádném případě nemohly stačit, vyrobila si je z PVC trubek, které jsou dlouhé jeden a půl metru. Takhle vzniklo gigantické pletní. Ač se jedná o činnost náročnou, výsledky jsou ohromující. Kromě dek se pletou přehozy, a dokonce i oblečení.Kde sehnat materiál?

Surovou vlnu s největší pravděpodobností na českém trhu neseženete. Materiál si však můžete objednat ze zahraničí či si jej nachystat vlastnoručně. Místo vlny je možné použít dakron nebo nastříhané kousky fleecu, ale počítejte s tím, že deka bude vypadat nepatrně jinak než na obrázcích.
A jak postupovat?

Vlnu je nejdříve nutné vlnu rozložit do prostěradel a vytvořit si vlákna o požadované tloušťce. Tato akce je zdlouhavá a může zabrat i pět hodin. Pak vlnu zamotáte a svážete do dlouhých rour z prostěradel, to proto, aby se nerozpadla při následném mácháním ve vaně. Až toto uděláte, nechte vlnu usušit a můžete začít s pletením.