I ten nejšetrnější člověk žijící v moderní společnosti obnosí za celý svůj život desítky bot. Když neseme děravé nebo jinak rozdrbané boty do koše, patrně ani moc neuvažujeme o tom, jak dlouho se takový kus obuvi rozkládá nebo co se s ní vlastně děje. Pravdou je, že obyčejné boty sice lze recyklovat, ale vzhledem k materiálovému složení bot se jedná o složitý a nákladný proces.

Naštěstí jsou lidé jako Ammo Liao, kteří se zajímají o to, jak pomoci naší planetě vypořádat se s odpadem a vůbec s dopadem všemožných lidských činností na životní prostředí. Tento mladý absolvent Royal College of Art má však zároveň co do činění s designem a využitím moderních technologií v této oblasti, a tak pro něj bylo potěšením vymyslet a zrealizovat ekologické boty. Zjednodušeně řečeno je vyrábí takto: podrážku vytiskne na 3D tiskárně a na ni přilepí vršek upletený speciální 3D technologií, která umožňuje splétat z polymerového vlákna různé vzory. Ty jsou voleny tak, aby byl zajištěn veškerý komfort při nazouvání, chození i vyzouvání bot: inovativní botasky jsou koncipovány jako nazouváky, takže kolem kotníků je materiál pružnější, aby noha lépe vklouzla dovnitř, popřípadě aby se daly boty sundat bez trhání; špička a pata jsou naopak pevnější.

Liao se nechal inspirovat přírodou: vlákno, z něhož jsou boty upletené, sestává z jediného polymeru. Díky tomu jsou obnošené boty snáze recyklovatelné, protože není nutné od sebe oddělovat a zvlášť recyklovat jednotlivé části boty.

Ammo-Liao_Bio-Knit-trainers_dezeen_468_0 Ammo-Liao_Bio-Knit-trainers_dezeen_468_8Ammo-Liao_Bio-Knit-trainers_dezeen_468_4Ammo-Liao_Bio-Knit-trainers_dezeen_468_1